Blue Flower

Uprawianie roślin to atrakcyjne zajęcie pod wieloma względami. Pachnące i pięknie wyglądające rośliny są niezastąpioną ozdobą naszego domu oraz ogrodu. Plony uprawne pod postacią warzyw czy owoców są cennym źródłem pożywienia dla ludzi mieszkających w każdym zakątku świata. Niestety wszystkie te elementy mogą stać się obiektem ataku ze strony uciążliwym szkodników. Organizmy żerujące na naszych uprawach rocznie atakują i niszczą niezliczoną ilość roślin. Jak temu zapobiec? Okazuje się, że najskuteczniejszym sposobem walki ze szkodnikami są tak zwane metody chemiczne ochrony upraw. Użycie preparatów jest co prawda bardzo skuteczne, jednak niesie ze sobą także zagrożenie. Jeśli posiadamy własny ogród lub zawodowo zajmujemy się uprawą roli, powinniśmy wiedzieć jak wykorzystywać wspomniane preparaty. Wbrew pozorom wcale nie jest to proste.

Szkodniki roślin 

Uprawiane rośliny, kwiaty, owoce czy warzywa są nieustannie narażone na działanie różnych szkodników. Te ostatnie możemy wymieniać w nieskończoność. Organizmy żerujące na naszych zbiorach to między innymi ślimaki, owady, gryzonie czy nicienie. Warto oczywiście zaznaczyć, że nie wszystkie gatunki wymienionych form życia rzeczywiście są zagrożeniem dla roślin. Niemniej jednak niektóre odmiany mogą szybko i ostatecznie wyniszczyć niektóre sadzonki. Jak radzić sobie ze szkodnikami? Okazuje się, że pewne działania mogą zminimalizować ryzyko występowania niektórych organizmów. Na przykład dbałość o uprawianą ziemię czyli stosowanie tak zwanych metod agrotechnicznych. Niestety stuprocentowa ochrona roślin jest niewykonalna i prędzej czy później szkodniki zaczynają żerować na naszych plonach. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są chemiczne środki ochrony, które zakupimy między innymi w sklepie ogrodniczym. 

Zalety chemicznych metod ochrony roślin

Największym plusem środków chemicznych stosowanych przy ochronie roślin jest ich bezwzględna skuteczność. Prawidłowe użycie pewnych preparatów gwarantuje natychmiastowe pozbycie się szkodliwych organizmów. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, nawet kilkanaście procent plonów uprawianych na całym świecie ulega zniszczeniu. Oczywiście z winy żerujących szkodników. Chemiczne preparaty pozwalają usunąć zagrożenie, a dzięki temu zebrane warzywa i owoce stanowią ważne źródło pożywienia dla społeczeństw z całego świata. Niestety – środki chemiczne mają również swoje niepodważalne minusy. 

Wady chemicznych metod ochrony roślin

Idealny środek chemiczny byłby w stanie pokonać atakujące szkodniki bez ingerowania w stan zdrowia rośliny. Niestety taki środek nie istnieje. Wszystkie preparaty chemiczne dostępne na rynku w mniejszym bądź większym stopniu wpływają na sadzonki. Co więcej, użycie niektórych środków negatywnie wpływa nie tylko na uprawiane rośliny, ale również na całe środowisko. Czy opłaca się zatem wykorzystywanie takich elementów przy ochronie roślin? Odpowiedź jest prosta. Obecnie środki chemiczne czynią więcej dobrego, aniżeli złego. Trzeba jedynie wiedzieć, które preparat stosować w określonej sytuacji. 

Skład środków chemicznych

Każdy preparat chemiczny ma swój unikatowy skład zawierający mniej lub więcej szkodliwych substancji. Jeśli chcemy zwalczyć uporczywie pojawiające się szkodniki, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, z jakimi organizmami mamy do czynienia. Po rozpoznaniu „problemu” sprzedawca w sklepie ogrodniczym dobierze nam idealny preparat. Warto szczegółowo stosować się do instrukcji podanej na opakowaniu, by usunąć szkodniki i jednocześnie jak najmniej wpłynąć na zaatakowaną roślinę. 

Zwalczanie zintegrowane

Używanie środków chemicznych – mimo ich dużego znaczenia w rolnictwie czy ogrodnictwie – nie jest korzystne dla samych roślin. W trosce o ekologię oraz ochronę środowiska od lat prowadzi się w środowiskach naukowych doświadczenia i badania w kontekście zmniejszenia negatywnych skutków użycia środków chemicznych do ochrony roślin. W ostatnim czasie zwalczanie szkodników zaczyna opierać się na tak zwanej metodzie zintegrowanej. Innymi słowy mowa tutaj o połączeniu metody chemicznej i metody biologicznej, by w efekcie zminimalizować szkodliwe działanie preparatów chemicznych i maksymalnie ochronić roślinę przed zagrożeniem (czy to ze strony szkodników i chorób, czy to ze strony samych preparatów używanych do zlikwidowania zagrożenia). Warto również zauważyć, że – jeśli istnieje taka możliwość – w metodzie zintegrowanej pomija się metody chemiczne na rzecz kilku metod biologicznych. Niemniej jednak, przynajmniej na chwilę obecną, w minimalnym zakresie te pierwsze muszą się pojawiać. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Warto mieć świadomość tego, że chemiczne metody ochrony roślin to nie wszystko. Od dawien dawna wiadomo, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Mowa tutaj nie tylko o grypie czy przeziębieniu. Warto bowiem zawczasu zadbać o uprawę lub ogród. Jeśli podejmiemy podstawowe środki ostrożności, możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia szkodników w sąsiedztwie naszych roślin. Podstawą pielęgnacji owoców, warzyw czy kwiatów są oczywiście wspomniane już wcześniej metody agrotechniczne. Dbałość o glebę, jej nawożenie i nawilżenie z pewnością przyczynią się do efektywnego wzrostu zasadzonych roślin. Warto stosować również płodozmian, dzięki któremu szkodniki mniej chętnie będą pojawiać się w okolicach naszego ogrodu. Podstawowym elementem ochrony roślin jest również obserwacja upraw. Zaatakowana roślina człowiekowi sygnały. Na liściach pojawiają się plamy bądź osad, pędy stają się suche i chorowite... Jeśli zauważymy takie zmiany, musimy reagować natychmiast.