Blue Flower

Szlifierka stanowi bardzo przydatne narzędzie nie tylko w warsztacie stolarskim. Zastosowanie tego urządzenia jest szerokie, chociaż najczęściej kojarzone jest właśnie z obróbką drewna. Szlifierka służy również do wygładzania ścian, czyszczenia metalu, polerowania oraz matowienia poszczególnych przedmiotów lub ich elementów.

Wybór szlifierki to nie jest prosta sprawa. Powinniśmy się dokładnie zastanowić do jakich materiałów narzędzie szlifujące będzie nam służyć. Nie da się jednak całkowicie przewidzieć przyszłego zastosowania, dlatego dobrze jest zdecydować się na dość uniwersalne urządzenie.

Oczywiście w pierwszej kolejności użytkownicy zwracają uwagę na markę elektronarzędzia. Dzieje się tak nie bez powodu. Znani producenci szlifierek, tacy jak Makita, czy Bosch zapewniają ogólnodostępny serwis, części zamienne i osprzęt, możliwy do nabycia w każdym sklepie budowlanym. Sprawdzona marka gwarantuje sprawnie wykonaną pracę i wieloletni czas użytkowania. Poziom zadowolenia z modeli popularnych marek jest łatwy do zweryfikowania na forach internetowych. Należy jednak przede wszystkim zastanowić się nad rodzajem szlifierki.

  1. Szlifierka oscylacyjna stosowana jest do dużych powierzchni płaskich. Jeżeli nigdy wcześniej nie szlifowaliśmy, od tego urządzenia powinniśmy rozpocząć. Szlifierka oscylacyjna jest urządzeniem podstawowym, ale nie najgorszym. Wykorzystywana jest najczęściej w pracach remontowo budowlanych, do szlifowania ścian. Doskonale wygładza powierzchnię, a jej praca zależy od grubości papieru ściernego. Jest bardzo łatwa w obsłudze i bezpieczna. Nie wymaga od szlifującego szczególnej wprawy czy uwagi.

  2. Szlifierka mimośrodowa jest dobrej klasy urządzeniem, stosowanym do szlifowania powierzchni płaskich i zaokrąglonych. Nie dociera jednak do trudno dostępnych miejsc np. narożników. Ma okrągłą tarczę wprawioną w ruch oscylacyjny i obrotowy jednocześnie, w zależności od nacisku. Jest równie łatwa w obsłudze, ale wymaga już nieco więcej uwagi niż przy pracy szlifierką oscylacyjną. Powinna być trzymana oburącz. Dzięki połączeniu dwóch ruchów talerza, jest bardzo skuteczna, szybka, wydajna i o ile stosowana jest umiejętnie, nie pozostawia widocznych śladów szlifowania.

  3. Szlifierka kątowa jest niezwykle skuteczna, bardzo szybka w swoim działaniu i ma szerokie zastosowanie, ze względu na wymienne tarcze. W zależności od zamontowanego osprzętu, urządzenie tnie, szlifuje, ściera, odrdzewia i czyści. Wymaga przy tym jednak ostrożności użytkownika. Praca ze szlifierką kątową nie jest łatwa, ale można nabrać wprawy w jej obsłudze. W obróbce drewna doskonale radzi sobie z grubą warstwą lakieru, farby i bejcy. Jest najszybsza ze wszystkich szlifierek ręcznych.

  4. Szlifierka taśmowa to właściwie najlepszy wybór. Jest niezwykle wydajna, bardzo szybko szlifuje zarówno małe jak i duże powierzchnie. Usuwa nawet bardzo grubą warstwę lakieru i farby. Służy do szlifowania powierzchni drewnianych, metalowych i wszelkich innych. Szlifierka taśmowa charakteryzuje się bardzo wysoką mocą nominalną. Jest jednocześnie niezwykle łatwa w obsłudze i bezpieczna. Kompaktowa konstrukcja szlifierek taśmowych i stosunkowo niska waga sprawiają, że jej obsługa nie wymaga doświadczenia w szlifowaniu. Wszystkie jej zalety są jednak wysoko cenione. Dla amatora, który dopiero rozpoczyna prace szlifierskie to dość duży wydatek. Warto na stronie http://sklepbosch.pl/szlifierki sprawdzić, która szlifierka odpowiada nam najbardziej.

Oprócz rodzaju i marki, na jaką się decydujemy, w wyborze szlifierki ważne są również parametry. Współczesne urządzenia szlifujące do użytku domowego i drobnych prac remontowo budowlanych oraz stolarskich posiadają moc nominalną wahającą się pomiędzy 200 a 350 W. Taka jest optymalna wartość, ale na rynku dostępne są również szlifierki o wyższej mocy. Warto zwrócić uwagę na prędkość, wykonywanych ruchów, która jest jednak różna w przypadku poszczególnych rodzajów szlifierek. Każdy typ opiera się na innym procesie działania powierzchni szlifującej.

Poza swoją funkcjonalnością, szlifierka powinna być solidna. Warto zwrócić uwagę na jakość tworzywa sztucznego, z jakiego wykonana jest obudowa. Przy intensywnej eksploatacji nagrzewanie się urządzenia powinno być zoptymalizowane i nie stapiać poszczególnych elementów. Ważna jest przy tym sama konstrukcja. Poręczna szlifierka umożliwia długą pracę bez zmęczenia rąk. Komfort podwyższają również specjalne rękojeści, wykonane z miękkiej gumy. Dzięki nim po długiej pracy nie powstaną na dłoniach odciski i przetarcia. Uchwyty powinny być tak skonstruowane, aby pracująca szlifierka nie wyślizgiwała się z rąk. Kompaktowa konstrukcja musi iść w parze z minimalną wagą. O ile podczas szlifowania poziomego nie ma to dużego znaczenia, to już przy szlifowaniu ścian lub zamontowanych drzwi i ościeżnic już tak.

Szlifierka jest urządzeniem o dość szerokim zastosowaniu. Ściera, czyści i poleruje. Warto jednak wybrać taką, która umożliwi jeszcze więcej prac remontowo budowlanych. Niestety szeroka funkcjonalność idzie zwykle w parze z wysoką ceną i koniecznością posiadania wprawy.