Blue Flower

Coraz więcej młodych osób ceni niezależność, dlatego nie są zwolennikami pracy w ściśle wyznaczonych godzinach pracy od 8:00 do 16:00, pod dyktando jednej osoby. Często więc wybierają więc pracę freelancera, czyli wolnego strzelca, osoby która wykonuje zlecania w wyznaczonym czasie, ale na własnych zasadach. Jakie zawody pozwalają na taki rodzaj zatrudnienia?

Przede wszystkim będą to zawody, które wymagają wiele kreatywności i pomysłowości. W takich zawodach trudno się bowiem zmusić do pracy w konkretnej godzinie, w otoczeniu wielu osób. Freelancerami są więc często osoby współpracujące z branżą kulturalną czy medialną. Mogą to być copywriterzy, webmasterzy, specjaliści SEO, fotografowie, projektanci. Jak widzimy większość z wyżej wymienionych zawodów kojarzona jest przecież z pewnego rodzaju nieskrępowaną swobodą i oryginalnością, np. projektowanie stron www wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy informatycznej i branżowej, ale także dużych pokładów czasu, które pozwolą projektantowi stworzyć produkt idealny, czyli przejrzystą, przyjazną odwiedzającemu stronę internetową, która zachęci klienta do skorzystania z usług właśnie naszej firmy, czy naszego sklepu. W przypadku wykonywania tego rodzaju pracy trudno zmusić projektanta by siedział z nami w biurze w wyznaczonych godzinach, ponieważ byłaby to swego rodzaju praca wymuszona, nie przynosząca projektantowi radości, a nam planowanego celu. Lepiej więc pozwolić takiej osobie pracować zdalnie z domu i po prostu umówić się na końcowy termin przekazania przez niego dokończonego dzieła do naszej oceny.

Praca freelancera daje danej osobie duże pole do popisu i jest prawdziwym przejawem wolności – sam wybiera projekty, może pracować w godzinach, które mu odpowiadają. Warto jednak pamiętać, że na samym początku czeka go wiele pracy. Tworzyć będzie musiał wiele prac tak, aby zdobyć uznanie w danym środowisku. Muszą to także być zlecenia dobrej jakości, tak by o jego pracy pojawiały się same dobre opinie. Warto jednak początkowo pracować tak dużo, aby później móc cieszyć się zależnym jedynie od nas wyborem miejsc i firm z którymi będziemy chcieli dalej pracować.