Blue Flower

Akwarystyką zajmowano się już w czasach starożytności. Hodowlą ryb (co ciekawe nie tylko w celach żywieniowych, ale także dla rozrywki) zajęli się dwa i pół tysiąca lat przed naszą erą Sumerowie. Jeśli chodzi o kraje europejskie, akwarystyka rozwinęła się u nas wyjątkowo późno, bo dopiero w dziewiętnastym wieku. Niemniej jednak życie zwierząt morskich oraz obserwowanie roślin pod wodą zajmuje nas od wielu lat. Zbiornik wodny z kolorowymi rybkami i ciekawymi ozdobami ma dzisiaj wiele osób. Okazuje się jednak, że hodowanie wspomnianych zwierzątek czy żywych roślin wodnych wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać osobie postronnej. Filtrowanie wody, urządzenie podłoża czy karmienie to kwestie, o które musi martwić się każda osoba posiadająca akwarium. Z drugiej strony urządzenie zbiornika może być również niezwykłym wyzwaniem i wspaniałą przygodą.

 Kształt akwarium – jaką opcję wybrać?

Na rynku można dzisiaj znaleźć bardzo różne akwaria pod względem kształtu czy wielkości. W zależności od ilości miejsca czy własnych upodobań możemy dzisiaj korzystać z bardzo różnorodnych opcji. Najczęściej wybieranym zbiornikiem jest standardowe akwarium o ścianach w kształcie prostokąta. Na specjalne zamówienie można zamówić określony rozmiar, jednak z reguły w sklepie te ostatnie są dość zróżnicowane. Alternatywą są akwaria wyprofilowane, które prezentują się w pomieszczeniu o wiele lepiej niż akwaria klasyczne. Zazwyczaj profilowana jest oczywiście ściana przednia. Szczególnie dobrze prezentują się zbiorniki z półokrągłą ścianą przednią. Dzięki takiemu zabiegowi zupełnie inaczej postrzega się jego wnętrze po zapełnieniu wodą. Podobnie jest zresztą z akwariami panoramicznymi, których cechą charakterystyczną jest większa liczba ścian. W niektórych przypadkach akwaria wbudowuje się również w ścianę. Ciekawym przykładem są z kolei akwaria narożnikowe.

Odpowiednie światło – jak je dostosować?

Urządzając akwarium, powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na aspekt związany z prawidłowym oświetleniem. To ostatnie jest ważne nie tylko pod względem estetyki całości. Warto bowiem zauważyć, że odpowiednie światło wpływa na rozwój i wzrost mieszkających w zbiorniku ryb oraz ewentualnie posadzonych roślin żywych. Wbrew pozorom oświetlenie dzienne wcale nie rozwiązuje problemu. Przede wszystkim dlatego, że zbyt duża ilość światła wpływa na rozwój glonów, które w efekcie rozrastają się za bardzo. Z drugiej strony ustawienie zbiornika nierzadko sprawia, że światło dzienne dociera do niego nierównomiernie lub bardzo słabo. Warto zatem zrezygnować ze światła naturalnego na rzecz specjalnych lamp fluorescencyjnych. O tym jak najłatwiej i najefektywniej podłączyć światło można przeczytać na różnych stronach internetowych poświęconych akwarystyce. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że przewody lamp muszą być zabezpieczone przed dostaniem się do zbiornika.

Filtrowanie wody

Im większe akwarium, tym większą uwagę trzeba przykładać do filtrowania wody. Odpowiednie urządzenia zamontowane przy zbiorniku mogą zaoszczędzić nam pracy i kłopotów. Szczególnie wtedy, gdy akwarium jest duże i znajduje się w nim wiele zwierząt wodnych. Najpopularniejszymi metodami filtrowania są między innymi filtry mechaniczne, filtry chemiczne czy filtry biologiczne. Naturalną metodą jest z kolei regularna podmiana wody oraz odmulanie dna zbiornika.

Ryby akwariowe – najpopularniejsze gatunki

Nieodłączną częścią każdego akwarium są oczywiście rybki oraz coraz częściej różne zwierzęta wodne. Co ciekawe, akwarystyką zajmowano się już w starożytności. Jeśli chodzi o wybór rybek, niewątpliwie największą popularnością cieszą się zwierzątka egzotyczne, barwne i oryginalne pod względem kształtu czy wyglądu. W polskich akwariach najczęściej znajdziemy złote rybki, gupiki, mieczyki, kiryski czy pielęgnice. Niezwykle interesującymi rybkami są dla przykładu bojowniki czy brzanki rekinie. Wspomniane zwierzątka bez większego problemu można zakupić w każdym sklepie zoologicznym lub sprowadzić je na specjalne zamówienie. Oprócz rybek, w akwarium można hodować oczywiście inne zwierzęta. Wszystko zależy od upodobań właściciela oraz oczywiście od rozmiaru zbiornika. W ostatnim czasie bardzo popularnymi stworzeniami wodnymi są między innymi raki czy krewetki.

Ozdoby do akwarium

Bardzo ważną kwestią są oczywiście różnego rodzaju ozdoby umieszczane w akwarium. Na rynku można znaleźć różnych producentów, których gadżety do akwarium okazują się być naprawdę fenomenalne zarówno pod względem funkcjonalności, jak i pod względem estetyki. Przykładem zaufanego i znanego producenta jest na przykład zolux, którego produkty można znaleźć w każdym sklepie zoologicznym, a także w sieci internetowej. Coraz częściej do historii przechodzą sztuczne rośliny. Ich miejsce zajmują prawdziwe roślinki wodne, o które także w odpowiedni sposób trzeba zadbać. Niemniej jednak warto, ponieważ naturalny zbiornik prezentuje się w pomieszczeniu o wiele lepiej. Do najpopularniejszych ozdób należą również między innymi kolorowe kamyki czy mini jaskinie wydrążone w skałkach.